Saturday, November 17, 2018

Index mecanisme

Dragi prieteni,

Dupa cum vedeti TCR a trecut printr-un nou proces de upgrade.
Daca aveti probleme cu autentificarea va sugeram sa cereti o resetare de parola.

Pentru suport tehnic sau sugestii va rugam sa folositi pagina de contact.

Va multumim.
Cu drag,
- Echipa TCR

This topic contains 10 replies, has 4 voices, and was last updated by  Constantin Bejan 8 years, 3 months ago.

Viewing 11 posts - 1 through 11 (of 11 total)
  • Author

Anonymous
    • Topicuri:
    • Raspunsuri:
    • Total: 0

Stim cu totii ca principala referinta de pe internet legata de mecanisme este http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db.cgi?00&ranfft&&2uswk
    Multi dintre colegi au realizat in timp numeroase fotografii ale mecanismelor din ceasurile pe care le detin.
    Doresc sa realizam si noi o baza de date in acest sens, cu fotografii personale. Pentru usurinta cautarii, va trebui ca fiecare sa precizeze tipul mecanismului/calibrul/producatorul/ceasul in care se afla.
    Va multumesc,
    Spor la postat.

Anonymous
    • Topicuri:
    • Raspunsuri:
    • Total: 0

CRONOGRAF TAVANNES (M.A.N. | S.S.A.U.)
    Excelsior park, calibru 19’’’ (cca. 42.5 mm diametru) 17 rubine, spiral Brequet, balansier cu regulator, rezerva de mers de cca. 40 ore
    Precizez ca datele legate de calibru sunt luate de pe http://www.ceasuripentruromania.ro/ceasuri.php?id_article=102, iar fotografia apartine fostului proprietar. Acest post este facut cu titlu de exemplu.

Lucian Marcu
    Participant
    • Topicuri: 24
    • Raspunsuri: 1237
    • Total: 1261
    • ★★★★★

Excelent topic.
    Sugerez crearea bazei de date(tip Ranfft) pe site ,ar fi pacat sa o pierdem pe forum.
    Sunt date inestimabile ca valoare.

Constantin Bejan
    Moderator
    • Topicuri: 22
    • Raspunsuri: 308
    • Total: 330
    • ★★★★★

Ideea este foarte buna. Vom face baza de date pe site, dar si pe baza informatiilor si fotografiilor primite de la forumisti, cu voia acestora!

Vaisler Aurel
    Participant
    • Topicuri: 3
    • Raspunsuri: 24
    • Total: 27
    • ★★★

Foarte bine!
    Ar trebui sa stabilim cateva reguli de prezentare foto si fisa tehnica

Adrian Dan
    Participant
    • Topicuri: 4
    • Raspunsuri: 362
    • Total: 366
    • ★★★★★

Excelenta idee! Am strans si eu in timp ceva date, fotografii …

Constantin Bejan
    Moderator
    • ★★★★★

Se lucreaza la configurarea/programarea bazei de date pentru mecanisme, dar va mai dura o perioada.
    Nu dorim sa copiem o baza de date existenta (gen Ranfft) desi inevitabil unele detalii tehnice probabil vor fi preluate, dar (asa cum spune Priam, initiatorul acestui topic) asteptam fotografiile voastre si unele informatii si observatii personale.

Textele ar trebui sa cuprinda cat mai multe informatii:

Denumire calibru:
    Producator:
    Caracteristici:
    – tip mecanism: (mecanic/automat/cu cheie, cronograf, etc)
    – tip secundar: (mic, central)
    – Data/Setare data:
    Ceasuri folosind calibrul:
    Date tehnice:

– diametru:
    – grosime:
    – numar rubine:
    – frecventa:
    – rezerva de mers:
    Observatii:
    – an lansare:
    – numar mecanisme produse:
    – legatura cu anumite momente/istorii:
    Variante:
    Link-uri utile:

Ce parere aveti?

Vaisler Aurel
    Participant
    • ★★★

Estimez ca este bine asa … nici prea incarcata nu trebuie sa fie fisa. Si fotografiile? Propun sa fie trei fotografii clare: fata, spate si mecanism. Ramane sa stabileasca administratorii dimensiunea, nr. pixeli, incadrarea in pagina.

Adrian Dan
    Participant
    • Topicuri: 4
    • Raspunsuri: 362
    • Total: 366
    • ★★★★★

Cred ca trebuie sa acceptam si informatii incomplete, nr. de rubrici ce ar trebui completate fiind destul de mare.
    Obligatoriu poza/e, frecventa, dimensiuni, producator.

Vaisler Aurel
    Participant
    • ★★★

Indexul poate sa cuprinda toate categoriile de ceasornice? si de: masa; semineu; pendule …
    La inceputul topicului s-a precizat ca indexul sa prezinte ceasuri aflate in posesia forumistilor (deci nu preluate de pe net). Dar ar putea fi si ceasuri ale prietenilor sau ai clientilor mei – mai ales cand am cate o lucrare a unui mecanism mai deosebit?

Constantin Bejan
    Moderator
    • ★★★★★

Eu cred ca daca este vorba de un ceas care ti-a trecut prin mana si caruia i-ai facut fotografii este OK. Ar fi pacat sa nu includem in index unele mecanisme rare/deosebite care ne trec prin mana! Ma gandeam doar sa nu copiem o baza de date gen Ranfft numai de dragul de a fi si noi in rand cu lumea.
    In ceea ce priveste fotografiile, cred ca trebuie postate doar fotografii ale mecanismului (1-3 fotografii)mai putin ale ceasului in care se afla acesta (poate doar ca exemplu).

Viewing 11 posts - 1 through 11 (of 11 total)

You must be logged in to reply to this topic.