Saturday, October 19, 2019

Ceas cu pendul P.T.T.

Dragi prieteni,

Dupa cum vedeti TCR a trecut printr-un nou proces de upgrade.
Daca aveti probleme cu autentificarea va sugeram sa cereti o resetare de parola.

Pentru suport tehnic sau sugestii va rugam sa folositi pagina de contact.

Va multumim.
Cu drag,
- Echipa TCR

This topic contains 21 replies, has 9 voices, and was last updated by  user 3 months ago.

Viewing 7 posts - 16 through 22 (of 22 total)
  • Author

Dan-Catalin Buzdugan
    Moderator
    • Topicuri: 65
    • Raspunsuri: 816
    • Total: 881
    • ★★★★★

Foarte interesanta piesa! Multumim!

Ceasurile de control sunt un subiect aparte ce nu a fost dezvoltat la noi.
    Am gasit un site interesant (informatii multe dar majoritatea in germana) – www.kontrolluhren.de – ce a fost dezvoltat pana in 2007 de probabil cel mai important colectionar si documentarist de astfel de ceasuri.
    Werner Schmid a murit in 2007 si o buna parte din ceasuri au fost donate Muzeului Tehnic (Technoseum – link)[/url] din Mannheim.
    Gasiti imagini ale colectiei Schmid a Muzeului – aici!
    * * *
    Pendula Dvs. se stie carei fabrici sa fi apartinut? Intre cartelele care le aveti exista vreuna marcata (an, nume, etc.)?
    Pentru frumusetea subiectului pun si eu doua imagini (o astfel de cartela completata din 1920 si afisul prezantat in deschidere – ceva mai mare / sursa http://www.kontrolluhren.de):
    – – –

* * *
    Despre istoria Benzing cateva coordonate – aici! Felicitari pentru achizitie!

PS – pentru cei care au rabdare in a parcurge informatii in articolele lui Werner Schmid e interesant de remarcat cum s-a intersectat istoria IBM cu fabricatia unor astfel de ceasuri.

PETRU CHICHIRAU
    Participant
    • Topicuri: 20
    • Raspunsuri: 417
    • Total: 437
    • ★★★★★

Din pacate nu am nici o informatie despre vechiul amplasament al ceasului.
    Ce stiu este ca vine din Franta(dovada si cartelele care sunt scrise in limba franceza).
    Eu am cumparat-o de la o fundatie EMAUS pentru copiii strazii care, periodic, aduc cate un tir de mobilier vechi si alte obiecte.

PETRU CHICHIRAU
    Participant
    • Topicuri: 20
    • Raspunsuri: 417
    • Total: 437
    • ★★★★★

Si un filmulet….

adrian
    Participant
    • Topicuri: 6
    • Raspunsuri: 182
    • Total: 188
    • ★★★★★

am cautat un topic cu ceasuri de perete, din pacate nu am gasit…
    poate moderatorul doreste redenumirea acestui topic, gen :
    CEASURI DE SEMINEU, DE PERETE, DE MASA,etc…
    daca nu, rog moderatorul sa mute aceasta postare la locul cuvenit…multumesc !

moderator: am adunat in acest topic diversele postari referitoare la pendule.
    Multumim pentru sugestie! Felicitari pentru achizitie si actiunea de reconditionare.
    Iti recomand sa-l consulti si pe galaxy referitor la materiale si modul de lucru la carcasa.
    Succes!

deci,
    am achizitionat o pendula de perete Junghans, anii 1940, mecanism A20
    starea este relativ proasta,adica :
    cutia prezinta foarte multe gaurele produse de daunatori / carii
    mecanismul este intepenit, momentan nu ruleaza, deci o revizie este binevenita…

dar,
    ce este mai important, ceasul are potential mare, asa ca m-am apucat de treaba, primul pas fiind chituirea cutiei de lemn…
    chituirea o execut cu ceara cu nuanta de stejar (am evitat chiturile clasice,etc)
    apoi va urma smirgheluirea, dupa care baiturea sau lacuirea (aici trebuie sa ma mai gandesc ce si cum 😛 )

prezint poze cu prima operatiune inceputa, respectiv chituirea
    pe parcurs, voi mai incerca sa prezint foto cu diferitele etape…

Dan-Catalin Buzdugan
    Moderator
    • Topicuri: 65
    • Raspunsuri: 816
    • Total: 881
    • ★★★★★

Numarul 19 din martie.1939 al Revistei Asociatiei Generale a Bijiutierilor-Ceasornicarilor prezinta un articol, care chiar daca nu este neaparat actual, poate fi avut in vedere cand vorbim de tipuri de pendule.
    Intitulat – “Cum se cunoaste stilul unei pendule” se refera mai degraba la modele de masa sau semineu si cu siguranta la piese de pana la sfarsit de secol XVIII.
    Pentru cei interesati scanul celor 2 pagini in continuare si o mentionare a tipurilor enumerate (gasiti mai multe informatii si la urmatorul – link):
    * pendula verticala “Renaissance”
    * pendula orizontale “Renaissance”
    * pendula cu rotile de lemn
    * pendule religioase (zise Louis XIII)
    * pendula Louis XIV
    * pendula Louis XV
    * pendula de camin Louis XVI
    * pendula “Directoire”

– – – – –

adrian
    Participant
    • Topicuri: 6
    • Raspunsuri: 182
    • Total: 188
    • ★★★★★

asa cum am scris in postarea de mai sus,
    am reusit sa slefuiesc cutia de lemn
    au fost multe ore de munca,slefuire atenta,dar rezultatul este multumitor…
    cutia pare din lemn de stejar,are un look excelent
    fac mentiunea ca lemnul este nevopsit…are un aspect placut ochiului,nici nu stiu ce sa fac,daca sa-l mai vopsesc…
    totusi, ca forma de protectie,cred ca trebuie baitzuit…la aspectul acesta ma mai gandesc…
    mecanismul,de asemenea,a fost curatat,gresat,reglat…
    sunetul gongului este bine echilibrat,amplu,cutia fiind de dimensiuni mari,suna bine…

user
    Participant
    • Topicuri: 11
    • Raspunsuri: 199
    • Total: 210
    • ★★★★★

Revizie pendula PTT.

Poze inainte si dupa.

20190716-153922 20190716-154508 20190716-1538421 20190718-141303 20190718-141321 20190718-1412481

Viewing 7 posts - 16 through 22 (of 22 total)

You must be logged in to reply to this topic.