Carti despre ceasuri

Despre noi Forums Time Club Romania Despre ceasuri Discutii generale Carti despre ceasuri

Dragi prieteni,

Dupa cum vedeti TCR a trecut printr-un nou proces de upgrade.
Daca aveti probleme cu autentificarea va sugeram sa cereti o resetare de parola.

Pentru suport tehnic sau sugestii va rugam sa folositi pagina de contact.

Va multumim.
Cu drag,
- Echipa TCR

This topic contains 9 replies, has 6 voices, and was last updated by  Dan-Catalin Buzdugan 1 year, 11 months ago.

Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 10 total)
  • Author

Ciprian Ganea
    Participant
    • Topicuri: 10
    • Raspunsuri: 116
    • Total: 126
    • ★★★★★

Initiez un nou subiect, cu carti despre ceasuri pe care le avem in biblioteca.
    E drept ca Internetul este cea mai mare si mai diversificata biblioteca, dar cele mai bune si mai credibile informatii tot in carti se gasesc, chiar daca nu intotdeuna sunt si cele mai noi.
    Va voi prezenta cateva din cartile din biblioteca mea:

HOROLOGICAL HINTS & HELPS – F.W. BRITTEN – 1947
    O carte foarte interesanta pentru cei care se ocupa si cu “surubareala” la ceasuri.

THE WATCH REPAIRERS’ INSTRUCTOR – F.W. BRITTEN – 1946
    Acelasi autor ca si la prima carte, aceleasi recomandari.

Die Uhr – Gerhard KONIG – 1991
    O carte care compenseaza bariera lingvistica (in cazul meu) prin imagini si descrieri inteligibile ale unor ceasuri care au ramas in istorie

BI-LEXIKON – Rudi KOGH – 1989
    Un lexicon german de termeni orologeri.

…va urma!
    Va invit sa contribuiti aici cu scanuri ale copertilor si cuprinsului cartilor voastre.
    De asemenea pareri obiective despre carti sunt binevenite.

bogdan lechintan
    Participant
    • Topicuri: 0
    • Raspunsuri: 1
    • Total: 1

buna.Mă numesc bogdan şi de curând mi-am descoperit pasiunea pt.ceasuri.Doream să vă întreb pe ce site-uri aş putea intra sau ce carţi să îmi cumpăr pt a cunoaşte cât mai multe despre orologerie.Vă mulţumesc

user
    Participant
    • Topicuri: 11
    • Raspunsuri: 198
    • Total: 209
    • ★★★★★

vezi pe site sectiunea utile -> link-uri
    sigur vei gasi acolo destule site-uri ca sa incepi sa vezi ce cunostine vrei sa afli mai in detaliu.
    apoi vino aici si spune-ne mai exact ce anume te intereseaza din domeniul orologerie

Silviu Groza
    Participant
    • Topicuri: 5
    • Raspunsuri: 12
    • Total: 17
    • ★★

Nu stiu cat de bine ai cautat, dar daca vei cauta in Google dupa Manualul ceasornicarului, vei gasi o trimitere catre scridb unde poti sa citesti cartea on-line (nu poti face download).
    Daca te interesaza site-uri despre diverse reparatii, atunci poti incepe cu http://www.timezone.com > Watch Talk > Watchmaking & repair. Ai suficienta informatie. Insa trebuie sa stii limba engleza.
    Daca stii engleza mai binisor, atunci cauta in Google si dupa cartile lui Donald de Carle in format pdf.

Lucian Marcu
    Participant
    • Topicuri: 24
    • Raspunsuri: 1237
    • Total: 1261
    • ★★★★★

Dan-Catalin Buzdugan
    Moderator
    • Topicuri: 65
    • Raspunsuri: 816
    • Total: 881
    • ★★★★★

Am “descoperit” zilele trecute un album care, desi aparut in 2008, imi era complet necunoscut.
    In afara faptului ca este o aparitie romaneasca, albumul mi-a oferit si sansa de a afla despre o interesanta colectie de ceasuri (din pacate ne-accesibila) aflata in inima Bucurestiului.
    * * *
    Constanta COLEA | “Ceasuri in colectiile muzeului municipiului Bucuresti”, editura Muzeului municipiului Bucuresti, 2008
    nota: despre Muzeul mun. Bucuresti cunoscut sub numele de Palatul Sutu gasiti detalii – aici!
    – – –

* * *
    …despre Ceasurile pentru Romania de la Palatul Sutu voi reveni!

Dan-Catalin Buzdugan
    Moderator
    • ★★★★★

Am gasit din intamplare, intr-un anticariat, un volum aparut in anii ‘980 ce prezinta mecanismele quartz rusesti ce erau prezente in acei ani in magazinele (si la intretinere) din Romania.
    Intitulat:
    – – –
    “Ceasuri de mana cu cuart | Instructiuni de reparare” | Firma (sic) Tentoservis | URSS Moscova”
    – – –
    volumul prezinta:
    * Constructia si principul de functionare a ceasurilor de mana cu cuart in motor pas cu pas;
    * Organizarea reparatiei ceasurilor de mana cu cuart;
    * Reparatia ceasurilor de mana cu cuart in motor pas cu pas;
    * Defectiunile posibile ale ceeasurilor de mana cu cuartz cu motor pas cu pas si metodele de inlaturare a acestora;
    * Ceasurile cu mecanism 3050;
    * Ceasurile cu mecanism 1956;
    * Ceasurile cu mecanisme 3056, 3056A;
    * Ceasurile cu mecanism 2356;
    * Ceasurile cu mecanism 2456.

– – –
    Celor interesati (pentru eventuale activitati de reparatii si intretinere) avand in vedere numeroasele ceasuri Orex ce au astfel de mecanisme le pot oferi scanuri dupa aceste instructiuni.
    La un moment dat volumul va fi disponibil – In Biblioteca | Ceasuri pentru Romania.
    * * *

Dan-Catalin Buzdugan
    Moderator
    • ★★★★★

O carte “surpriza” pentru cautarile mele!
    Voi mai reveni (nu va mai stresez si aici!) la subiectul acesteia:
    * * *
    Dr. Dinu Mares | Ceasul intre istorie si literatura – Crampeie | 1999, editura Tehnoplast Company Bucuresti:
    – – –

Dan-Catalin Buzdugan
    Moderator
    • ★★★★★

Teodor ROSESCU | Timpul si masurarea lui | Editura Stiintifica, Bucuresti – 1964
    * * *
    O carte ce abordeaza la nivel teoretic “timpul” si mai ales “cronometria” – domeniu al fizicii ce determina, cat mai “precis” cu putinta, durata intervalelor de timp (o definitie completa – aici).
    Desigur o abordare la nivelul si cu instrumentele disponibile anului 1964.
    * * *
    Coperta si cuprinsul in continuare:
    – – –

Dan-Catalin Buzdugan
    Moderator
    • ★★★★★

Catinca MUSCAN | “Orele lui Prometeu” | Editura Albatros, Bucuresti – 1986
    * * *
    Ceasuri / Busole / “Automate” / Fotografie
    – – –

Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 10 total)

You must be logged in to reply to this topic.